Zapraszamy w Góry Sowie na trasy -  na narty biegowe i turowe, z dala od masowo obleganych stoków narciarskich. Zachęcamy wszystkich tych, którzy pragną polepszyć swoją kondycję oraz doznać niezwykłych wrażeń, do uprawiania narciarstwa biegowego. W Górach Sowich znajdują się idealne tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. Od 2013 roku trasy w Górach Sowich są ratrakowane a w pobliskich miejscowościach czynne są wypożyczalnie nart biegowych. (Bielawa, Dzierżoniów, Rzeczka, Sokolec). W pierwszym sezonie oficjalnego działania tras, ich utrzymanie nie zawsze było zgodne z planem, na przeszkodzie stawały głównie awarie ratraka do ubijania tras. W sezonie 2013/2014  z pewnością potrzebna będzie korekta lokalizacji tras. Niestety wybór tras nie był zbyt fortunny, nie wiem też z kim był konsultowany, jeśli chodzi o grono biegaczy. Wszystkich zawiedzionych którzy przyjechali na nasze trasy i zastali nie najlepsze warunki, chciałem natchnąć nutką optymizmu, z pewnością sytuacja ulegnie znacznej poprawie w najbliższym sezonie 2013/2014 roku. Mamy nadzieje że zostanie włączona do tras stowarzyszenia, pełna pętla wokół schroniska Sowa i odcinek do Lisich Skał od Koziego Siodła.

       

                                                  Widok z nad Koziego Siodła - czerwony główny na Wielką Sowę.

Na naukę jazdy, dla całkiem początkujących narciarzy, trzeba przeznaczyć około dwie lub trzy godziny. Umiejętność jazdy na zjazdówkach, na łyżwach czy nawet na rolkach, pozwoli skrócić czas potrzebny na zdobycie umiejętności biegania na nartach. Z pewnością warto uczyć się z instruktorem - nabierzemy nawyków które ułatwią nam uprawienie tego czynnego sportu czy rekreacji na wiele lat. Wycieczka na nartach biegowych to przyjemny i niedrogi sposób na aktywne spędzenie dnia w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Z Wrocławia na Przełęcz Jugowską - przez Dzierżoniów i Pieszyce dotrzemy zdecydowanie szybciej niż do zatłoczonych tras w Jakuszycach. Warto to wziąć pod uwagę.  Dodatkowym atutem tras biegowych na Przełęczy Jugowskiej jest bezpośrednie sąsiedztwo wyjątkowej trasy zjazdowej ,,Na Rymarzu'' która jako jedyna w Górach Sowich oferuje bardzo dobrze naśnieżoną trasę zjazdową.                                                       

                                            Trasy na narty śladowie i  turowe w Górach Sowich.

       

                                                            Widok z Wielkiej Sowy w ker. masywu Ślęzy.

       

                                            Trasa od Przełęczy Sokola do schroniska Sowa po stoku Sokolicy.

       

                                             Trasa od Przełęczy Sokola do schroniska Sowa po stoku Sokolicy.

Szlaki i leśne drogi w masywie Wielkie Sowy, Przełęczy Jugowskiej, Walimskiej i Bielawskiej Polanki, od wielu lat są ulubionym miejscem narciarzy śladowych. Biegać możemy jeszcze  w okolicy i poniżej Przełęczy Woliborskiej i na drugim końcu Gór Sowich w Srebrnej Górze.

       

                                                                      Na Wielkiej Sowie w marcu.

Najbardziej popularne odcinki, położone są z Przełęczy Jugowskiej do Koziego Siodła i z drugiej strony do Trzech Buków w kierunku Bielawy lub do Bielawskiej Polanki. Z Koziego Siodła dalej możemy wybrać trasę w kier. schroniska Orzeł i Sowa (odcinek wchodzący w trasy Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich) i powrócić do Koziego Siodła zielonym rowerowym lub pobiec na szczyt Wielkiej Sowy i zjechać do wspomnianego Koziego Siodła. 

       

                                              Zielony szlak rowerowo-narciarski, powyżej schroniska Sowa

Niestety znaczna część odcinków ciekawych tras, nie jest regularnie utrzymywanych, możemy tu liczyć jedynie na ślad założony przez innych biegaczy lub ubity śnieg przez przejeżdżający skuter. Do tego grona zaliczyć możemy trasę na Przełęcz Walimską zgodnie z fioletowym szlakiem turystycznym prowadzącym z przełęczy do schronisk górskich Sowa i Orzeł ale możemy liczyć na założony ślad przez biegaczy.

Bardzo ciekawym odcinkiem dla narciarzy biegowych, jest trasa z Przełęczy Woliborskiej przez Bielawska Polankę do Przełęczy Jugowskiej - tu niestety często prowadzone są prace przy zrywce również w zimie (główna trasa transportowa). 

      

                                          Trasa nad Przygórzem wokół Dziczka , poniżej Przełęczy Wolborskiej.

Trasa często jest rozjeżdżona przez samochody ciężarowe ale obok drogi możemy liczyć na założony ślad. Wielu biegaczy można  spotkać również na trasie pętli Przełęcz Jugowska - Bielawska Polanka - Przełęcz Jugowska, urozmaicony w terenie odcinek przecina stok narciarski ,,Na Rymarzu" - w tym miejscu zalecamy ostrożność.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich, od stycznia 2013 roku problem należytego utrzymania tras w wyznaczonych odcinakach w Górach Sowich uległ znaczącej poprawie. Stowarzyszenie zrzesza  gminy: Bielawa, Dzierżoniów, Nowa Ruda, Pieszyce oraz Walim z siedzibą w Pieszycach. Wspomniane stowarzyszenie podejmuje szereg działań mających na celu promocję regionu Gór Sowich.

Jednym z owoców działalności wspomnianego stowarzyszenia jest powstanie oficjalnie zarejestrowanych i oznakowanych tras narciarstwa biegowego w rejonie Gór Sowich.

• Trasa nr 1 - Trasa „Bielawa” (Leśny Dworek – Przeł. Jugowska) - 5,5 km
• Trasa nr 2 - Trasa „Wokół Niedźwiedziej Skały” (Przeł. Jugowska - Kozie Siodło - Przeł. Jugowska) - 5,3 km
• Trasa nr 3 - Trasa „Sowa” (Kozie Siodło - Schronisko „Sowa”) - 2,2 km
• Trasa nr 4 - Trasa „Muflon” (Fort Donżon-Przeł. Gołębia - Fort Donżon) - 8 km
• Trasa nr 5 - Trasa „Salamandra” (wokół Fortu Ostróg) - 2,2 km

Dojazd na trasy: Wokół Niedźwiedziej Skały i Sowa jest możliwy od strony Przełęczy Jugowskiej. Start do trasy z Przełęczy Jugowskiej : 160m poniżej przełęczy w stronę Pieszyc - jest to również oznakowany czarny szlak rowerowy.

       

                                                                  Trasa obok schroniska Sowa - (Sowa)

Do trasy ,,Sowa''  możemy również dotrzeć z Przełęczy Sokolej : 50m od asfaltu do góry i skręt w lewo na dolną drogę do schroniska Sowa. Od Przełęczy Sokolej mamy jednak dość duży odcinek, dzielący nas od ubitych tras -  dlatego polecam start z Przełęczy Jugowskiej.

Trasy zostały oznakowane, wydane zostały też ulotki zawierające ich opisy. Utrzymanie wspomnianych tras w założeniu, polegać będzie na:
a) zratrakowaniu tras - ślad do klasyka pośrodku, na zewnątrz ubite do stylu łyżwowego
lub ruchu pieszego........
b) ubijaniu i zakładaniu torów biegowych tak aby trasa była ciągle przejezdna, a szczególnie:
- każdorazowo po opadach śniegu, zawiejach i zamieciach śnieżnych
- przed i po każdym weekendzie.

 Trasa miedzy Kozim Siodłem a schroniskiem Sowa, gdyby to była trasa w Karłowie mógłbym się spokojnie założyć że to czeska rodzina, bardzo rzadki obrazek w Polsce aby tata osobiście  spędzał czas ucząc dzieci sportu. Na zdjęciu trzyosobowa rodzinka z Świdnicy

     


Mapa tras jest dostępna
>>>>>tu  i dodatkowe informacje: Sowiogórskie trasy do narciarstwa biegowego są na stronie Gminy Stoszowice www.stoszowice.pl  to właśnie dzięki staraniom Marka Janikowskiego Wójta Gminy Stoszowice udało się przekonać Zarząd Stowarzyszenia Gmin Gór Sowich do profesjonalnego utrzymania tras w Górach Sowich.

Trasy w masywie Wielkiej Sowy i wokół schroniska Sowa w Górach Sowich o ładnych paru lat są promowane po przez coroczna edycje imprezy sportowej organizowanej przez schronisko Sowa w Sokolcu w Górach Sowich. W 2013 roku tak jak w poprzednich latach, z  bardzo dobrej strony pokazali się wszyscy uczestnicy w Jubileuszowym X Narciarskim Biegu o Puchar Schroniska Sowa. Organizator i gospodarz Schronisko Sowa pan Jacki Kalarus osobiście wręczył puchar panu Arkadiuszowi Ogorzałkowi - wielokrotnemu zdobywcy 1 miejsca nie tylko w tym biegu ale w wielu biegach w Polsce i za granica.

                                       Trasy w Srebrnej Górze

      

    Ratrak wyjeżdża  z trasy ,,Muflon,, -  Mała Przełęcz Srebrna obok górnego parkingu.- 22 styczeń 2013.

Już parę ładnych lat temu w Srebrnej Górze wyznaczono trasy rowerowo-narciarskie wokół Twierdzy Srebrnogórskiej i na Wojennej Drodze - położonej już w Górach Bardzkich. Zaznaczyć należy że była to bardzo dobra inicjatywa w wspomnianym okresie, która wraz z trasami  StrefyMTB w Głuszycy była pionierską  i konkretną inicjatywą w całym rejonie sowiogórskim - wydane zostały mapy z tarasami i wyznaczonych punktach zamontowano tablice informacyjne. 4 września 2004 roku podczas „Maratonu Sowiogórskiego” w którym miałem przyjemność brać udział - zostały oficjalnie otwarte trasy rowerowe i narciarskie wokół Srebrnej Góry.

Są to trasy: „Wokół Donżonu” ,  „Wokół Ostrogu”  i „Dziewięć Buków”. Są one zaplanowane w formie pętli tak, że punkt startu jest zarazem końcem trasy. Równocześnie została wydana mapa „Okolice Srebrnej Góry”, w której zostały zawarte plany tras rowerowych jak i narciarskich. W chwili obecnej trasy te mogą być nadal wykorzystywane jako narciarskie ale są to głównie trasy rowerowe. 

       

      Mała Przełęcz Srebrna obok górnego parkingu widok na początek  trasy ,,Muflon,, -  22 styczeń 2013.

Gmina Stoszowice wspólnie ze strażakami z Budzowa i innych miejscowości postanowili w okresie zimowym promować trasy narciarstwa biegowego w Srebrnej Górze. Z inicjatywy tychże strażaków powstał Bieg św. Floriana  dawniej odbywał się na trasie  Dziewięć  Buków   obecnie impreza odbywa się na trasie Muflon. 

           

Impreza przetrwała do czasów obecnych -  poniżej plakat z biegu w 2013 roku o puchar wójta gminy Stoszowice. Tak jak często w poprzednich latach dopisała zarówno pogoda jak i dobry nastrój towarzyszący wszystkim uczestnikom i gościom. Organizatorzy biegu dziękują  osobom które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie zawodów, byli to strażacy z gminnych jednostek OSP, osoby indywidualne, obsługa biura zawodów, sędziowie i firmy dzięki, którym impreza nabrała wyjątkowego charakteru: Kordas Spółka Jawna ze Srebrnej Góry i Bank Spółdzielczy Ząbkowice Śląskie.

                     

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu strażaków trasy przez ostanie lata utrzymywana przy pomocy skutera, o tym okresie pozostały wspomnienia i teraz trasa będzie oficjalnie utrzymywane z pieniędzy stowarzyszenia gmin sowiogórskich. Inicjatywę tą udało się zrealizować dzięki staraniom Marka Janikowskiego Wójta Gminy Stoszowice, który przekonał Zarząd Stowarzyszenia Gmin Gór Sowich do profesjonalnego utrzymania tras w Górach Sowich. Zaplanowano że od przełomu 2012/2013 roku - 23 km tras będzie ratrakowanych, tak aby można było biegać łyżwą i klasycznie, z tego 10 km będzie utrzymywane w Srebrnej Górze.

      

                                    Początek pętli  trasy ,,Muflon - Chochoł Mały - 22.01.2013r.

Sztandarowa trasą narciarstwa biegowego w Srebrnej Górze jest trasa Muflon po której odbywa się -  Bieg św.Floriana. (Pierwsze 900 metrów trasy poprowadzone jest gminną drogą z dopuszczeniem ruchu samochodowego) Trasa jest pętlą która rozpoczyna się przy forcie Chochoł Mały (680 m.n.p.m.) i prowadzi do Przełęczy Pod Gołębią (810 m.n.p.m.) - gdzie jest punkt zwrotny trasy.

       

Trasa ta nie jest trudna ale wymagająca kondycyjnie, niespodzianką zawsze biedzie stan trasy na pierwszym odcinku od parkingu do Chochoła Małego, trasa polecana jest zarówno początkującym jak i zaawansowanych biegaczom, urozmaicona w terenie. Zaczynając trasę lewą stroną pętli będziemy biegli lekko pod górkę a powrót to odcinki prawie płaskie lub pochylone lekko w dół, a więc bez trudnych zjazdów.

        

          

                       Najpiękniejsze trasa na narty biegowe -   leśne drogi nad  Przygórzem.

       

                              Widok o zmierzchu z drogi na Dziczku -   z prawej stok Dzika 767m.n.p.m.

Niewielu  turystów-biegaczy z Gór Sowich korzysta z pięknych tras zlokalizowanych poniżej wspomnianej powyżej Przełęczy Woliborskiej, mam tu na myśli leśne drogi nad Przygórzem. Malownicza i widokowa trasa nad Przygórzem, to głównie jej super atrakcyjny odcinek -  sieć dróg trawersujących i okrążających górę Dziczek 731 m.n.p.m. Na tą trasę wyruszam z Przygórza, droga prowadząca do ujęcia wody, (którą również można  szybko dotrzeć na Przełęcz Woliborską). - Uwaga niestety szeroka trasa z Przełęczy Woliborskiej do Bielawskiej Polanki jest w zimie (styczeń 2013 rok) bardzo często używana przez ciężki sprzęt do transportu drzewa i przy niskich opadach praktycznie nie przejezdna !!!.

      

         Droga  w Przygórzu do ujęcia wody - tu dla mnie  zaczyna  się  trasa  biegowa wokół góry Dziczek  767m.n.p.m.

Trasa która ja proponuje skręca w lewo u podnóża Dziczka i dalej pnie się na jego szczyt, w górnej części Dziczka droga łączy się od prawej strony - z  ,,autostradą'' z Przełęczy Woliborskiej - niebieski szlak rowerowy (w tym miejscu leśnicy pozostawili przyczepę campingową). Tutaj jeśli pobiegnę w prawo  to dotrę do Przełęczy Woliborskiej - jeśli w lewo to w kier. Jugowa i Bielawskiej Polanki.

     

                                                      Droga na zboczu  Dziczka  767m.n.p.m

Droga w kierunku Przełęczy Woliborskiej jest na tym odcinku płaska,  jeśli warunki na drodze będą ok, to  polecam również tą cześć trasy do zaliczenia. Często jednak odcinek od Przełęczy Woliborskiej -niebieski szlak rowerowy w kier. Przygórza - zaczyna się mało zachęcająco ze względu  na ślady po samochodach nadleśnictwa. Jeśli ktoś chciałby się wybrać na ,,moją'' trasę  z zamiarem parkowania naPrzełęczy Woliborskiej - to musi być przygotowany na opcje przejścia kilkaset metrów pieszo do momentu aż warunki pozwolą na  założenie desek. Z pewnością czas poświecony na przejście zostanie nagrodzony, kiedy tylko założymy narty.

      

                                  Droga na zboczu Dziczka - wyraźny ślad założony przez  nielicznych biegaczy.

Dla mnie nie ma lepszej trasy na świecie jak pętla wokół Dziczka. W Przygórzu można po biegu ( lub zrobić sobie przerwę) wybrać się na gorący, tani i co najważniejsze bardzo smaczny posiłek, do baru przy drodze w kierunku ujęcia wody. Poniżej zdjęcia z trasy zrobione w lutym 2012 roku.

      

                                      Widok z drogi na Dziczku -  w kierunku góry Szeroka 827m.n.p.m.                        

                               

                         

                                                    

                                                 Schronisko PTTK Zygmuntówka"im.Zygmunta Scheffnera
                                                                ul. Świętojańska 30 57 - 430 Jugów
                                                         

                                                                     

Budowanie i pozycjonowanie stron turystycznych Zbigniew Barański tel.600365697  www.sowirower.info