Schronisko PTTK Zygmuntówka" im. Zygmunta Scheffnera, położone jest na stoku Rymarza 740 m n.p.m, na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich (Sudety Środkowe)  - w górnej części wsi Jugów- gmina Nowa Ruda woj. dolnośląskie.

            

                                                   Widok z Przełęczy Jugowskiej na Henkelbaude na stoku Rymarza - 1940 rok  

Schronisko PTTK Zygmuntówka - to jedno z nielicznych schronisk przedwojennych w Górach Sowich, które uniknęło dewastacji i nadal obsługuje ruch turystyczny. Zygmuntówka jest jedynym ocalałym z trzech dawnych i prężnie działających schronisk, w okolicy Przełęczy Jugowskiej.  

           

                                           Schronisko Henkelbaude -  lata czterdzieste XX wieku 

Schronisko  powstało dzięki staraniom Towarzystwa Sportów Zimowych z Bielawy. Schronisko czy też domek narciarski- Skihütte bo tak było nazywane na początku swojej działalności, otwarte zostało w miesiącu zimowym, w grudniu 1938 roku i  nie przypadkowo, do jej nazwy dodano Ski - co wszystko wyjaśnia. Głównym zadaniem obiektu była obsługa narciarzy w okolicach Przełęczy Jugowskiej. 

           

                                               Widok na schronisko Ski-Henkelbaude z stoku Rymarza  - 1941 rok.  

Schronisko narciarskie  Henkelbaude, nazwano od nazwiska Hermanna Henkla, zmarłego 20 lat wcześniej, nauczyciela, sekretarza i przewodniczącego Towarzystwa Sowiogórskiego z Bielawy - Eulengebirgsvereine Langenbielau (od otwarcia, corocznie w schronisku odbywały się spotkania poświecone pamięci tego wybitnego i cenionego działacza turystycznego).

                         

              

                                               Widok z Przełęczy Jugowskiej na Henkelbaude na stoku Rymarza - 1939 rok.   

Budynek schronisko powstał z przebudowy i adaptacji dawnych baraków mieszkalnych. Zrealizowany projekt zakładał powstanie piętrowego budynku o konstrukcji murowano-drewnianej z dwuspadowym dachem w stylu zbliżonym do tyrolskiego. Podobnie jak w schronisku Sowa, do naszych nie przetrwała weranda przy głównym wejściu, natomiast do ściany górnej i bocznej, po wojnie (od strony południowej) ,,przyklejono'' parterowe dobudówki.

                                  

                                                              Schronisko Zygmuntówka w zimie.

 Po wojnie zostało uruchomione  w 1956 roku, dzięki inicjatywie działacza turystycznego Zygmunta Scheffnera. Na początku lat 60. XX wieku częściowo je przebudowano i zwiększono liczbę miejsc do 44.Obiekt stoi na północno-zachodnim stoku Rymarza. Nazwane zostało od imienia Zygmunta Scheffnera, organizatora ponownego otwarcia schroniska i od początku swojej powojennej działalności, jest własnością PTTK-u.

             

  Schronisko Zygmuntówka po wojnie - lata 60-te XX wieku.

Tuż obok schroniska Zygmuntówka czynny jest w sezonie główny  wyciąg narciarski  stacji narciarskiej Jugów Park - Na Stoku Rymarza,  jest wyposażony w dwa wyciąg narciarski TATRAPOMA Na stoku zamontowana jest instalacja do sztucznego naśnieżania: dwie armatki Lenko oraz trzy najnowszej generacji armatki Techno Alpin M18 a na szczycie stoku dwie nowe lance. Trasy zjazdowe są przygotowywane przez trzy ratraki, w tym przez nowy Prinot Everest. Główny stok obok schroniska Zygmuntówka, jest oświetlony. Łączna długość tras narciarskich Jugów-Park wynosi 3300 m. Nartostrady Jugów Park zadowolą zarówno bardzo wybrednych jak i zaawansowanych narciarzy- są tu trzy wyciągi i sześć tras narciarskich, od niebieskiej do czarnej, o długości od 160 do 800 metrów. Powyżej jego górnej stacji, przy łatwiejszej i krótszej trasie Anka pracuje wyciąg 160-metrowy i na Jugowskiej Polance wyciąg Besterek. Stoki są naśnieżane i przygotowywane do jazdy przez trzy ratraki.  Na terenie ośrodka znajduje się szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu.

    

                                              Obok  schroniska Zygmuntówka - stok narciarski okrężny na Rymarzu.

Dookoła schroniska Zygmuntówka rozciągają się piękne lasy bukowe i świerkowe. „Zygmuntówka” stanowi świetny punkt wyjściowy dla wycieczek górskich, głównie na Wielką Sowę i  drugi bodaj najważniejszy szczyt Gór Sowich, Kalenice. Na szczytach tych gór czynne są wieże widokowe,  z kamiennej wieży widokowej usytuowanej na szczycie Wielkiej Sowy i metalowej na szczycie Kalenicy, podziwiać można wspaniałą panoramę całych Sudetów. W okolicy panują dobre warunki nie tylko do uprawiania górskiej turystyki pieszej i rowerowej a także narciarstwa śladowego. Przy obiekcie znajduje się węzeł znakowanych szlaków turystycznych. Zielony prowadzi w górę do Pieszyc, czarny w dół do Ludwikowic Kłodzkich.

           

Poniżej fragment tekstu znalezionego w sieci schronisku Zygmuntówka  napisany przez  młodych turystów, gości schroniska:

,,Wszystkie jednak niedostatki dnia wynagrodziło nam schronisko Zygmuntówka. Nie byłam tu od lat, a kiedy byłam ostatnio- jeszcze w szkole średniej – był to mglisty, dziwny dzień, którego obraz z perspektywy czasu zamazuje się i zlewa ze snem. Jednym słowem – nie pamiętałam – jak pięknie Zygmuntówka jest położona, jak ładne i ujutne jest samo schronisko. Z pewnością jednak nie pamiętałam jak niezwykłych ma opiekunów. Ogień i woda- chyba tak mówi się o podobnych parach. Sprawili wrażenie ludzi bardzo wrażliwych na zwierzęta i dobrych w ogóle. Pomimo tego, że jakieś piętnaście minut pieszo od schroniska, na Przełęczy Jugowskiej, widzieliśmy imprezowiczów, którzy głośno puszczali muzykę z radioodbiorników swoich aut i w tych pięknych okolicznościach przyrody raczyli się ugrilowaną kaszanką, w samym schronisku można poczuć prawdziwie górską atmosferę. Może trafiliśmy na dobry dzień, ale z pewnością zachowamy ciepłe wspomnienia z „Zygmuntówki”. ''

,,Schronisko Zygmuntówka ujmuje przyjazną, lekką „górską” atmosferą. Można w nim przyzwoicie zjeść, gospodarze są mili i chętni do długich rozmów.
Gdy dotarliśmy do niego po całym dniu drogi większość z nas była na prawdę wykończona. Zmęczenie spowodowało, ze z jeszcze większą chęcią jedliśmy potrawy dostępne w barze (smaczne, typowe schroniskowe jedzenia). Spędziliśmy w schronisku na prawdę długi miły wieczór w sali kominkowej,,

            

 

 

                                                           Schronisko PTTK Zygmuntówka"im.Zygmunta Scheffnera
                                                                    ul. Świętojańska 30  57 - 430 Jugów
                                                         

                                                                              

Budowanie i pozycjonowanie stron turystycznych Zbigniew Barański tel.600365697  www.sowirower.info